Руски психолози изясниха
Илюстрация: Guliver / iStock
Изследователи от Института по психология РАН (Русия) изучаваха дълго време формирането на моралните оценки на хора от различен пол, възраст и култура, пише news.rambler.ru. За резултатите от своята работа те съобщиха в сп. „Frontiers in Psychology“.
Трудът им е посветен на изучаването на това как хората оценяват действията от гледната точка на морала.
От най-ранно детство човек усвоява социални норми и правила, приети в неговата култура, които разделят действията и постъпките на допустими и недопустими, на добри и лоши.
Другата гледна точка е, че някои морални принципи са част от биологичната природа на човека и съществуват у различни по култура и социални групи хора в почти еднаква степен.
„Целта на въпросното изследване бе да откроим и опишем ролята на три фактора – пол, възраст и култура – за формирането на моралните оценки“, казва Карина Арутюнова, ръководител на изследването.
В хода на проучването учените са анализирали данните чрез интернет изследване, което е проведено съвместно с колеги от университета в Харвард. В него имат участие жени и мъже на различна възраст от Русия, САЩ, Канада и Великобритания. На участниците в експеримента се предлага да оценят няколко сценария, в които е заложен живота на пет души срещу този на един.
„За нас беше важно да видим колко силно могат да се различават моралните оценки и с какво е свързано това. Показахме, че някои морални принципи действително работят при хора от различни социокултурни групи“, казва Карина Арутюнова.
И жените, и мъжете мислят, че причиняването на вреда с действие е по-недопустимо, отколкото бездействието, а причиняването на вреда като последващ ефект към постигане на цел е по-недопустимо, отколкото използването й като качество на нейното постигане.
Имало е и разлики – мъжете повече, отколкото жените, смятат за приемливо спасяването на пет души за сметка на един. Различията се проявяват и във възрастта – колкото по на години е участникът, толкова той смятал нанасянето на вреда за недопустимо за каквато и да било цел, дори и за живота на един човек.
Надя Горанова
Участниците в приключението разгадават загадки и опознават София чрез интерактивно приложение на своите смартфони.
Снимка: SOS Детски селища България
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари